Domov Sulická

Dobrovolnická činnost může být skvělý způsob, jak trávit čas a zároveň pomoci lidem a projektům, které to potřebují. My v umělecké skupině Tlustá čára vždycky hledáme, kde můžeme produktivně a účelně pomoci, a jedno z takových míst jsme nedávno navštívili. Je jím Domov pro lidi se zdravotním postižením Sulická, kam jsme se vydali podívat se, jak to v takovém domově vypadá, co se tam děje, a tamním klientům jsme na jedno odpoledne připravili program. A opravdu to stálo za to.

Umělecká skupina tlustá čára domov sulická

Do Sulické

Do Sulické jsme se vypravili v úterý odpoledne s taškami plnými pastelek, voskovek, fixů a jiného náčiní potřebného na výrobu náramků, a v případě jednoho našeho člena i s ukulele. Prošli jsme vstupní branou, na recepci nás zkontrolovali a pak už se nás ujala koordinátorka dobrovolníků paní Dita a provedla nás po domově. Seznámila nás s fungováním domova, nahlédli jsme do keramické a výtvarné dílny, a poté jsme se rozdělili na dvě skupiny.

První skupina, Anička, Ivana a Martin, zůstali ve společenské místnosti v horním patře. Přišlo za nimi přibližně patnáct klientů. Výtvarné potřeby byly vmžiku rozebrány a všichni se hned pustili do práce. Objevili jsme zde i vyložené talenty, obzvláště přítomné dámy projevily velký cit pro barevné kombinace. 

Druhá skupina, Vojta, Kamča a Honza s ukulele se rozprostřela v odpočinkové místnosti v přízemním ubytovacím prostoru, kam dorazilo kolem deseti klientů. Všichni přítomní si tu díky ukulele kromě výroby náramků i energicky zatančili a zazpívali a rozpovídali se na všemožná témata.

O ukulele se ale brzy doslechli i nahoře, a tak se jeho pozice přesunula do horní místnosti, kde si s námi během dotváření výrobků klienti také zazpívali a dobře se pobavili. A každý si udělal alespoň jeden či dva náramky.

V Sulické jsme s klienty strávili téměř dvě hodiny vytvářením náramků a zpěvem s klienty a čas nám tak utekl až do večera. Nakonec ale přišel čas ukončit společnou činnost, sklidit barvy, fixy, pastelky, látku a lepidlo a pomoci ubytovaným do jejich vlastních místností a bytů. A pak si sednout s paní Ditou a říci si více o tom, co je pro Sulickou možné udělat a co že to v takovém domově vlastně dělají.

Sociální sítě

O Sulické

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická se nachází na Praze 4 mezi Thomayerovou nemocnicí a přírodní rezervací Velký Háj. Slouží jako bydlení a podpora pro lidi, jejichž sociální začlenění je obtížné z důvodu zdravotního postižení. Poskytuje jim ubytování, péči, individuální přístup a celou řadu aktivit směřovaných nejen na zábavu, ale i přípravu klientů k samostatnému životu.

Domov ubytovává několik desítek osob se zdravotním postižením ve velmi příjemně zrekonstruovaných pokojích, garsonkách a dvougarsonkách. Umožňuje jim vyžití v zahradách, kde se pravidelně konají kulturní a společenské akce, dá se jezdit na kolech a zahradničit. Mají zde i dílny a účelové místnosti, kde klienti mohou pracovat se dřevem, trénovat na hudební nástroje, malovat nebo se podílet na provozu kavárny.

Sulická se také snaží postarat o soběstačnost a vzdělání klientů výukou jak školní, tak individuálně zaměřenou na jednotlivé osobní dovednosti, od pečení přes úklid po kontakt s okolím a úřady, ať už formální, nebo společenský. V rámci toho pořádá ve svých rozsáhlých zahradách i kulturní a společenské akce, od jarmarku a prodeje obrazů po hudební vystoupení.

Jak pomoci?

Nejlépe jako dobrovolník. Dobrovolníků není nikdy dost! Kdo máte chuť a čas, a splníte nenáročné vstupní podmínky, neváhejte Sulickou kontaktovat a zapojit se třeba jako průvodce pro letní festivaly (např. 25. 6. 2022 se bude konat Vítání Léta s hudbou, dražbou obrazů a spoustou dalších zajímavých atrakcí) v jejich nádherných zahradách, nebo můžete pomáhat konkrétním lidem s konkrétními úkony.

umělecká skupina tlustá čára domov sulická

Autoři: Jan Hůlek, Anna Jechová

Čeština