Den s dítětem

V brzkých ranních hodinách jsme se v soboru 4.9.2021 vydali do věznice Bělušice podpořit projekt den s dítětem Mezinárodního vězeňského společenství.

Projekt rodinám umožňuje strávit čas s odsouzeným rodičem jinak než jen při krátkých a neosobních návštěvách ve věznici.

Tatínkové si mohou s dětmi hrát, věřit, zpívat, malovat a soutěžit. Mainky mají čas na povzbuzování soutěžících, ale i čas pro sebe. Za účasti poadců se zaké dozví více o tom, jak situaci zvládat, jak hovořit o činu a vězení s dítětem, jak zabránit další stigmatizaci rodiny a traumatizaci dítěte a jak se připravit na návrat otce domů.
Jako umělecká skupina jsme pro děti připravili tvůrčí workshop, kde si mohly vytvořit náramky jak pro sebe, tak i pro tatínky. Na místě jsme měli barvičky a další pomůcky k malování, kterých se děti okamžitě ujaly a vznikla tak umělecká díla, která bez rozmyslu věnovaly svým tatínkům. Naši kluci se nebojácně oblékli do kostýmů pohádkových postaviček Ovečky a Večerníčka a snažili se udělat co největší zábavu. Společně jsme také vytvořili fotokoutek, kde vzniklo mnoho krásných rodinných fotografií.
 
Důležitost tématu dětí odsouzených se do nás vrýcá čím dál tím více a hlouběji. Nejsme naivní a víme, že za každým úsměvem se skrývají silné a většinou velmi smutné rodinné příběhy.
 
Držíme chlapům palce, ať to ve vězení zvládnou doklepat a poté sekat řádnou latinu. A klobouček musíme smeknout pro Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. za skvělé projekty, které realizují. Dává to ohromný smysl.
 
Velké díky patří také celému týmu Tlusté čáry: Ivana Kočíková, Vojta Jaroněk, Lenka Šilhanová, Jana Plavec, Honzík Hůlek, Martin Schatz, Petr Bořek Šípek a Martin Chroustovský.

Foto: Jana Plavec

Čeština